Нещо се обърка в Ирак
Страната трябваше да разцъфти като свободна икономика в западен стил. Вместо това частният бизнес е неразвит, шири се корупция, има тежък режим на тока, а сунити и шиити продължават да воюват помежду си
Когато режимът на Саддам Хюсеин падна преди 11 години, светът въздъхна с облекчение и очакване. Задвижваната от петрола икономика на Ирак най-сетне получи шанс да се съвземе от годините на санкции и корупция и да донесе нужните средства за възраждането на страната. На 27 март 2003 г. тогавашният заместник-министър на отбраната на САЩ Пол Уолфовиц прогнозира, че петролът ще донесе на Ирак между 50 и 100 млрд. долара само две-три години след освобождаването на страната. С тези пари тя трябваше със собствени сили и американско ноу-хау да се издърпа от разрухата на войната. Това обаче не се случи.
Оптимизмът на западните наблюдатели видимо увяхна, когато години след зрелищното събаряне на статуята на Саддам резултатността на петролната индустрия в Ирак остана далеч под очакванията отпреди войната. Неефективната бюрокрация, неспособността на институциите да усвояват средства, сблъсъците между сунити и шиити, унищожената инфраструктура и лошият мениджмънт на ресурсите очертаха новата реалност в една разрушена държава.