България и особеностите на новата икономика
Конкуренцията на пазара на труда вече не е между хора и хора, а между хора и машини и софтуер
Намираме се пред прага на нова индустриална революция, която може да повлияе отрицателно върху развиващите се страни, особено тези, които не са подготвени. Трябва да се подготвим да я посрещнем.
От самото начало на капиталистическата икономика автоматизацията е била нейна движеща сила. Технологичният напредък непрекъснато е разширявал обхвата на дейностите, които могат да се изпълняват от машините. На пазара на труда ние се конкурираме не само помежду си, но и с машините, ангажирани в производствения процес. В резултат на тази конкуренция заетостта естествено се е прехвърляла от сферата на производството към сферата на услугите, където работните места по-трудно се роботизират. Поредицата от научни и индустриални открития в областта на информационните технологии от последните пет години обаче може сериозно да наруши тази тенденция.
През следващото десетилетие се очаква бум на автоматизацията от нов тип в сектора на услугите, който може да застраши милиони работни места. Последните развития в области като обработката на данни (data analytics), машинното обучение (machine learning) и изкуствения интелект (artificial intelligence) неизбежно ще доведат до момент, в който интелигентният софтуер и роботите с общо предназначение ще изпълняват почти всички задачи (когнитивни и физически), които в момента се изпълняват само от хора.