quotes

Editorial

Когато мислим за колонизация, в съзнанието ни изникват няколко предопределящи развитието на света събития: неолитизация на Югоизточна Европа (VII хил. пр.н.е.), древногръцка колонизация в периода на т.нар. Класическа древност (VII–V в. пр.н.е.), Великото преселение на народите (IV–VI в.) и Великите географски открития (XV–XVIII в.).

Те се случват поради няколко причини – климатични условия, икономически интереси и заради ресурси. В момента са налице и трите – климатични промени, намаляващи ресурси, а икономическите интереси никога не са слизали от международната сцена. На хората не им остава нищо друго, освен да търсят колонизация извън Земята. Луната изглежда най-достъпна и надпреварата за нейните ресурси вече е в ход. Какъв е потенциалът на човечеството да експлоатира Космоса и кой къде се намира в състезанието извън орбита, ще разберете от темата, която избрахме да разгърнем в този брой.

На този фон земните страсти, които в момента наблюдаваме на изток, изглеждат ужасяващо примитивни. Дали смъртта на Алексей Навални ще събуди решителен отпор на западните лидери на режима на Путин, или сме се „засилили с безгрижие към пропастта“ – предстои да разберем. Предстои да видим и каква ще бъде ролята на GenAI (особено след анонсирането на Sora Open AI) в предизборните битки по света, и особено в тази зад Океана. Резултатите от тях до голяма степен ще предопределят накъде ще поеме светът – назад – към примитивните страсти, или напред – към звездите.

Приятен полет в атмосферата на обогатената редакционна структура и дизайн на сп. „Мениджър“!

Таня Кръстева, главен редактор на сп. „Мениджър“